FITC: Festivalul de teatru pentru copii

Dragi prieteni, pe 1 octombrie începe a 12 -a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Copii, organizat de Teatrul Ion Creangă și cunoscut unora sub numele lui de scenă: 100, 1000, 1 000.000 de povești. Este o ocazie unică de a vedea piese de teatru tot una și una, atât din țară cât și din străinătate. Din anii trecuți știm că pentru majoritatea reprezentațiilor biletele se vând foarte repede astfel încât vă sugerăm să vă grăbiți să citiți programul disponibil mai jos și să cumpărați de acum biletele.

Acestea au fost puse în vânzare în rețeaua Eventim, pe www.eventim.ro, la sediul magazinelor partenere (Germanos, Domo, Vodafone, Orange, Cărturești și Humanitas) și la Casa de Bilete a Teatrului Ion Creangă, aflată în Piața Amzei, nr. 13, nr. tel. 0767.934.374.

 Sâmbătă, 1 OCTOMBRIE 

11:00 – 11:55, BICICLETA ROȘIE (7+),

Teatrul Principio Attivo, Italia / Opera Comică pentru Copii;

11:00 – 13:00, CONFERINȚĂ pentru părinți & ATELIER pentru copii,
Teatrul Ion Creangă, București / Centrul Național al Dansului București;

17:00 – 17:45, DE-A MICUL PRINȚ (4 – 6 ani),

Teatrul Ion Creangă, București / Centrul Național al Dansului București;

18:00 – 18:40, ZBOR PRIN POVEȘTI (3 – 6 ani),

Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul de Comedie – Sala Nouă;

18:00 – 18:55, BICICLETA ROȘIE (7+),

Teatrul Principio Attivo, Italia / Opera Comică pentru Copii;

19:00 – 19:45, DE-A MICUL PRINȚ (4 – 6 ani),

Teatrul Ion Creangă, București / Centrul Național al Dansului București

 

Duminică, 2 OCTOMBRIE 

11:00 – 11:45, BATE TOBA (8 luni – 3 ani),

Teatrul de Spiegel, Belgia / Palatul Național al Copiilor București;

11:00 – 12:00, DESPRE O PASĂRE RARĂ (13+),

Teatrul Nephesh, Israel / Centrul Național al Dansului București

Spectacol în lb engleză, cu supratitrare în lb română;

13:00 – 15:00, DEZBATERE Teatrul pentru copii și responsabilitatea

socială: nevoi, așteptări și bune practici, Teatrul Ion Creangă / Creart;

18:00 – 18:30, BUNĂ DIMINEAȚA! (8 luni – 3 ani),

Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;

18:00 – 18:40, MIRAVELLA (3 – 6 ani),

Compania Act2, Franța / Opera Comică pentru Copii;

18:00 – 18:45, BATE TOBA (8 luni – 3 ani),

Teatrul de Spiegel, Belgia / Palatul Național al Copiilor București;

18:00 – 19:00, DESPRE O PASĂRE RARĂ (13+),

Teatrul Nephesh, Israel / Centrul Național al Dansului București

Spectacol în lb ebraică, cu supratitrare în lb română;

 

Luni, 3 OCTOMBRIE 

10:00 – 10:40, MIRAVELLA (3 – 6 ani),

Compania Act2, Franța / Opera Comică pentru Copii;

10:00 – 10:45, GIRAFA (8+),

Teatrul de Păpuși Hop Signor, Grecia / Teatrul Excelsior;

17:00 – 17:30, KUBIK (1 – 4 ani),

Teatrul Paraiso, Spania / Centrul Național al Dansului București;

18:00 – 18:45, GIRAFA (8+),

Teatrul de Păpuși Hop Signor, Grecia / Teatrul Excelsior;

19:00 – 19:30, KUBIK (1 – 4 ani),

Teatrul Paraiso, Spania / Centrul Național al Dansului București;

21:00 – 22:15, iHAMLET* (14+),

Punctart, București / Teatrul Excelsior / *Acces gratuit, în limita locurilor disponibile;

 

Marți, 4 OCTOMBRIE 

10:00 – 10:30, KUBIK (1 – 4 ani),

Teatrul Paraiso, Spania / Centrul Național al Dansului București;

10:00 – 11:10, CENUȘĂREASA (Hamupipőke) (6+),

Teatrul Municipal „Csíki Játékszín” Miercurea Ciuc,

Palatul Național al Copiilor București,

Spectacol în lb maghiară, cu supratitrare în lb română;

17:00 – 17:45, LUMEA ÎN LINIE, o mică piesă împotriva plictiselii (3+),

Teatrul Belcan, Italia / Centrul Național al Dansului București;

18:00 – 19:10, A 12-A NOAPTE (6+),

Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul de Comedie – Sala Nouă;

19:00 – 19:45, LUMEA ÎN LINIE, o mică piesă împotriva plictiselii (3+),

Teatrul Belcan, Italia / Centrul Național al Dansului București;

 

Miercuri, 5 OCTOMBRIE 

10:00 – 11:00, FRUMOASA SAU BESTIA (5+),

La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia / Teatrul Excelsior;

17:00 – 17:45, CUM MĂ CHEAMĂ? (2+),

Compania Da.Te Danza, Spania / Centrul Național al Dansului București;

17:00 – 17:45, R.O.G.V.A.I.V (1 – 3 ani),

Reactor de Creație și Experiment, platforma Mini Reactor, Cluj-Napoca /

Teatrul de Comedie – Sala Nouă;

18:00 – 19:00, FRUMOASA SAU BESTIA (5+),

La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia / Teatrul Excelsior;

19:00 – 19:45, CUM MĂ CHEAMĂ? (2+),

Compania Da.Te Danza, Spania / Centrul Național al Dansului București;

19:00 – 19:45, R.O.G.V.A.I.V (1 – 3 ani),

Reactor de Creație și Experiment, platforma Mini Reactor Cluj-Napoca /

Teatrul de Comedie – Sala Nouă

 

Joi, 6 OCTOMBRIE 

10:00 – 10:45, FAPTE VITEJEȘTI (6+),

PETEC (Asociația pentru Teatru și Carte), București / Centrul Național al Dansului București;

10:00 – 11:00, INSULA MISTERIOASĂ (7+),

Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;

17:00 – 17:30, SOKO LOKO (1 – 5 ani),

Teatrul de animație din Poznan, Polonia / Centrul Național al Dansului București;

18:00 – 18:50, MICA SIRENĂ (6+),

Teatrul de Păpuşi „Gulliver”, Galați / Teatrul Excelsior;

19:00 – 19:30, SOKO LOKO (1 – 5 ani),

Teatrul de animație din Poznan, Polonia / Centrul Național al Dansului București;

21:00 – 22.20, PE BUNE* (7+),

PETEC (Asociația pentru Teatru și Carte) București / Teatrul Excelsior /

*Acces gratuit, în limita locurilor disponibile;

 

Vineri, 7 OCTOMBRIE 

10:00 – 12.00, WORKSHOP PENTRU ARTIȘTI,

Compania de Dans Auraco, Finlanda / Centrul Național al Dansului București

10:00 – 11:00, EU, OBLIO (5+),

Teatrul de animație Țăndărică, București / Teatrul de animație Țăndărică;

17:00 – 17:30, ME-ME (0 – 30 de luni),

Compania de Dans Auraco, Finlanda / Centrul Național al Dansului București;

17:00 – 17:35, EVOLUȚIA IUBIRII (11+),

Svironi Fantasy Theatre, Israel / Palatul Național al Copiilor București;

17:00 – 17:45, DEZLĂNȚUIT (1 – 3 ani), Teatrul Scarlattine, Italia / Teatrul Excelsior;

18:30 – 19:30, HAPCIU ÎN RE MAJOR* (5+),

Opera Comică pentru Copii, București / Opera Comică pentru Copii

* Bilete disponibile exclusiv la Opera Comică pentru Copii;

19:00 – 19:30, ME-ME (0 – 30 de luni),

Compania de Dans Auraco, Finlanda / Centrul Național al Dansului București;

19:00 – 19:35, EVOLUȚIA IUBIRII (11+),

Svironi Fantasy Theatre, Israel / Palatul Național al Copiilor București;

19:00 – 19:45, DEZLĂNȚUIT (1 – 3 ani), Teatrul Scarlattine, Italia / Teatrul Excelsior;

 

Sâmbătă, 8 OCTOMBRIE 

11:00 – 12:30, SPAIMA ZMEILOR (6+),

Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;

11:00 – 11:30, OMULEȚ (1+),

Trupa Arcadia, Teatrul „Regina Maria”, Oradea / Centrul Național al Dansului București;

16:00 – 16:30, A FOST ODATĂ… UN OU (2 – 5 ani),

Compania de teatru Hopa-Trop, București / Centrul Național al Dansului București;

18:00 – 18:30, A FOST ODATĂ… UN OU (2 – 5 ani),

Compania de teatru Hopa-Trop, București / Centrul Național al Dansului București;

19:00, FESTIVITATEA DE PREMIERE / Teatrul Excelsior 

………………………………………………………………………………………………………………….

 FITC 2016 // Organizator: Teatrul Ion Creangă // Finanțator: Primăria Municipiului București // Parteneri internaționali: Small Size, Performing Arts for Early Years; Creative Europe // Cu sprijinul: ICR; UNITER; Ambasada Statului Israel // Parteneri: Teatrul Excelsior; Centrul Național al Dansului București; Opera Comică pentru Copii; Teatrul de Comedie; Teatrul de animație Țăndărică; Institutul Polonez; Casa de Balet; Eventim; Editura Pandora; Editura Arthur; Sloop; Copper’s Pub; Montessano; Flying Colours; Victoria Dance Studio // Partener media oficial: TVR // Parteneri media: Blitz TV; RFI România; București FM; RRC; Radio Clasic; Yorick; Observatorul Cultural; Agerpres; Evenimentul Zilei; Smart Woman; Revista Parents; Șapte Seri; Business Review; artline.ro; IQool; Gokid; Copilul.ro; 9vremparinti.ro; Macmackids; Gradinitebucuresti.ro; Calendarul copiilor; Gradinite.com; Clubul bebelușilor; Melc Codobelc; Timpul cireșelor, Suntmamica.ro, Anidescoala.ro // Eveniment susținut de: Itsy Bitsy // Monitorizare media: mediaTRUST // Festival desfășurat sub egida ASSITEJ – Asociația Internațională de Teatru pentru Copii și Tineret și EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe.

4 comentarii

  1. Am recomandat si eu festivalul cititorilor mei, in special piesa Fapte ViteJesti, pe care a vazut-o fiica-mea (la recomandarea voastra) si i-a placut la nebunie. As fi vrut sa vedem in festival si cealalta piesa de la trupa Petec, Pe bune, dar am intampinat o dificultate: fiind gratuita, nu stiu daca si cum se pot face rezervari la aceasta. Nu cred ca e o idee buna sa ma duc la spectacol si sa vad acolo daca pot intra sau nu in sala, mai ales ca piesa e programata la ora 21:00, desi se adreseaza copiilor.
    Asa ca am scris pe site-ul festivalului, sa intreb cum se poate intra la spectacolele fara bilete si nu am primit niciun raspuns. Dupa cum ma asteptam, de altfel si din pacate… Oare ma poate lamuri cineva?

    Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s